Poszukujący pracy mogą spędzić dużo czasu na szukaniu miejsc pracy i masowym wysyłaniu CV, nie mówiąc już o lądowaniu na rozmowie kwalifikacyjnej. Pracodawcy nadal otrzymują mnóstwo aplikacji na jedno stanowisko pracy, zarówno z serwisów społecznościowych, jak i tablic ogłoszeń o pracę.
Skuteczne poszukiwanie pracy i generowanie zainteresowania pracodawców wymaga starannego przemyślenia, badań i strategii. Aby pomóc zmaksymalizować szanse na znalezienie pracy i wejście na pożądaną ścieżkę kariery, należy rozważyć wykonanie tych pięciu kroków.
- Zrozumienie kryteriów poszukiwania pracy.
Określ swoje pięć najważniejszych priorytetów – czy jest to kultura firmy, wynagrodzenie czy konkretne stanowisko pracy. Jeśli rozumiesz, co Cię motywuje jako pracownika, łatwiej będzie Ci kierować swoje aplikacje do możliwości, które odpowiadają Twoim umiejętnościom i ambicjom.
Bądź również elastyczny. Nie chcesz, aby Twoja specyfikacja kosztowała Cię wymarzoną pracę w Twojej wymarzonej firmie. Sugerujemy, że jeśli dojdziesz do punktu, w którym przeprowadzasz rozmowę kwalifikacyjną na temat pracy w firmie, dla której chcesz pracować, ale to nie do końca pasuje, bądź szczery w dziale kadr lub u rekrutera, jeśli chodzi o Twoją wiedzę i chęć do pracy w tej firmie. Zawsze istnieje możliwość lepszego otwarcia się w tej firmie.
- Stwórz listę ofert pracy, które spełniają Twoje kryteria.
Kiedy już będziesz w stanie wyartykułować to, czego szukasz w pracy, skorzystaj z tych kryteriów, aby poprowadzić się w poszukiwaniach. Stwórz listę, aby śledzić informacje. Użyj formatu, który najbardziej Ci odpowiada.
- Przeczytaj dokładnie opis stanowiska.
Czytanie opisu stanowiska podczas poszukiwania pracy może zająć trochę czasu, ale na dłuższą metę jest to duża oszczędność czasu; nie będziesz ubiegał się o pracę, na którą jesteś mało prawdopodobnym kandydatem.
Firmy mają na ogół ograniczoną elastyczność w zakresie obowiązkowych wymogów, czy to w odniesieniu do konkretnego stopnia naukowego, czy też konkretnego doświadczenia zawodowego. Jeśli jednak masz pewność, że jesteś w stanie wykonywać swoją pracę, powinieneś być przygotowany na to, by dokładnie wyjaśnić, w jaki sposób Twoje umiejętności lub doświadczenie mają zastosowanie do danej okazji.
- Dostosuj swoje CV i list motywacyjny.
Opracuj zarówno list motywacyjny, jak i CV, aby efektywnie dotrzeć do danej firmy, na dane stanowisko. Posiadanie wielu „wersji” życiorysu może być skutecznym sposobem na dostosowanie doświadczenia do konkretnej roli lub branży.
- Aktywuj swoją sieć poleceń.
Wiele ofert pracy nie jest ogłaszanych, dlatego udział w odpowiednich wydarzeniach i konferencjach branżowych, wykładach i seminariach dotyczących kariery zawodowej, imprezach dla absolwentów czy szkoleniach może się opłacić. Daj znać ludziom, że szukasz, i zapytaj o wolne stanowiska.
Daj również znać znajomym, że szukasz i zapytaj, czy możesz wysłać im swoje CV e-mailem, aby dać im znać o swoim doświadczeniu i umiejętnościach. Możliwe, że przynajmniej jeden z twoich przyjaciół jest jedną z tych osób, które znają wszystkich i znają kilka osób, które mogą udzielić wskazówek lub postawić stopę w twoich drzwiach.
Podczas gdy nie ma magicznej kuli, jeśli chodzi o znalezienie pracy, skupienie się na wyszukiwaniu pracy na jakości nad ilością i aktywowaniu swoich relacji jest drogą do celu.
Po więcej poradników w temacie poszukiwania pracy znajdziesz na http://rekrutacjahr.pl/