Co składa się na koszty firmowej floty samochodowej?

Flota samochodowa odgrywa istotną rolę w kontekście sprawnego funkcjonowania firmy. Jej budowa powinna bazować na precyzyjnie określonych wytycznych pozostających w zgodzie ze strategią rozwoju przedsiębiorstwa. Wybór samochodów podyktowany jest...

Flota samochodowa odgrywa istotną rolę w kontekście sprawnego funkcjonowania firmy. Jej budowa powinna bazować na precyzyjnie określonych wytycznych pozostających w zgodzie ze strategią rozwoju przedsiębiorstwa. Wybór samochodów podyktowany jest różnymi przesłankami, przy czym kluczowe znaczenie mają aspekty finansowe.

Jak sfinansować flotę samochodową?

Jedną z najważniejszych kwestii, jakie musi rozstrzygnąć przedsiębiorca planujący zbudowanie floty samochodowej, jest wybór metody sfinansowania tego przedsięwzięcia. W tym zakresie pojawiają się trzy rozwiązania, a mianowicie:

 • zakup za gotówkę – własną bądź uzyskaną w ramach kredytu,
 • leasing,
 • długoterminowy wynajem.

Warto przy tej sposobności poświęcić nieco uwagi ostatniemu wariantowi, który największą popularnością cieszy się zwłaszcza wśród przedstawicieli sektora MSP. Długoterminowy wynajem to tańsza alternatywa dla leasingu czy kupna, odznaczająca się wieloma zaletami, jak chociażby ułatwienia księgowe czy administracyjne. Firmy świadczące tego typu usługi oferują usługi dla klientów biznesowych na atrakcyjnych warunkach. Za pośrednictwem stron takich jak np. vanfleet.pl możliwe jest nie tylko uzyskanie stosownych informacji na ten temat, ale również nawiązanie kontaktu z usługodawcą.

Koszt zakupu i wartość rezydualna

Mówiąc o kosztach związanych z budową floty samochodowej, przedsiębiorcy w pierwszej kolejności wymieniają wydatki, jakie ponoszą z tytułu wyposażenia firmy w samochody. Przy tej okazji powinni pamiętać o tym, iż w miarę upływu czasu każde auto traci na wartości – jak dużo, to zależy m.in. od:

 • intensywności i okresu eksploatacji,
 • marki i modelu,
 • rocznika,
 • typu paliwa.

Po upływie eksploatacji samochód jest sprzedawany za niższą sumę niż kwota zakupu, dlatego też w interesie przedsiębiorcy leży uwzględnianie tzw. wartości rezydualnej – czyli różnicy pomiędzy ceną zakupu a sprzedaży. Wartość rezydualna ma ponadto znaczenie przy:

 • amortyzacji podatkowej,
 • wysokości rat płaconych w ramach umowy wynajmu lub leasingu – określana jest zazwyczaj procentowo i wpływa na wysokość miesięcznych opłat ponoszonych przez przedsiębiorcę.

Koszty eksploatacji

Koszty eksploatacji to kolejne istotne kryterium wyboru samochodów służbowych. Pod tym pojęciem kryją się m.in.:

 • wydatki na paliwo,
 • wydatki na przeglądy, naprawy, zakup części itp.,
 • ubezpieczenia – oprócz obowiązkowego OC wskazane jest szerszego pakietu, w skład którego wchodzi np. ubezpieczenie AC – umowa z ubezpieczycielem powinna być adekwatna do profilu i zasięgu działalności firmy.

Optymalizacja kosztów

Czy w rachubę wchodzi optymalizacja tych wszystkich kosztów? Odpowiedź brzmi – tak, ale pod pewnymi warunkami. Bez względu na to, na którą z powyżej wymienionych form finansowania floty padnie wybór, firma powinna wyznaczyć osobę odpowiedzialną za zarządzanie flotą. Oprócz tego w tym celu należy:

 • przygotować regulamin precyzyjnie określający zasady korzystania ze służbowych samochodów,
 • zdefiniować potrzeby poszczególnych grup pracowników w kwestii korzystania z firmowych pojazdów.
Kategorie
BiznesNiezbędnik firmowy
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

*

*

Podobne wpisy

 • 5 Sposoby na znalezienie wymarzonej pracy

  Poszukujący pracy mogą spędzić dużo czasu na szukaniu miejsc pracy i masowym wysyłaniu CV,  nie mówiąc już o lądowaniu na rozmowie kwalifikacyjnej. Pracodawcy nadal otrzymują mnóstwo aplikacji na jedno...
 • Reklama na Facebook

  Jak zwiększyć efektywność reklam na FB?

  Wszyscy doskonale zdajemy sobie z tego, że Facebook jest narzędziem, dzięki któremu możemy zwiększać sprzedaż swoich produktów i usług. Dzięki możliwości wystawiania reklam wiele firm pozyskało nowych klientów. Niestety,...
 • Aby mieć porządek w dokumentach

  Mimo że obecnie wiele dokumentów na postać elektroniczną, to wciąż duża liczba ma postać papierową. Zgodnie z obowiązującymi przepisami niektóre z tych dokumentów muszą być przechowywane przez pewien, ściśle...
 • Pracodawcy muszą walczyć o młodych pracowników

  Bywają sytuacje, kiedy na 10 umówionych spotkań z kandydatami nie przychodzi nikt i dla dzisiejszego pokolenia millenialsów jest to niestety typowe zachowanie – mówi Anna Panek, dyrektor HR w Vivus Finance. Jak podkreśla,...