Fundusze Europejskie – wsparcie dla firm

Każdego roku Unia Europejska przeznacza spory budżet na dofinansowania rozmaitych inicjatyw. Z tego rozwiązania mogą korzystać również firmy działające w Polsce. Zobaczmy co warto wiedzieć na temat Funduszy Europejskich....

Każdego roku Unia Europejska przeznacza spory budżet na dofinansowania rozmaitych inicjatyw. Z tego rozwiązania mogą korzystać również firmy działające w Polsce. Zobaczmy co warto wiedzieć na temat Funduszy Europejskich. Dotacje unijne dla firm to bowiem temat rzeka.

Kto może ubiegać się o środki finansowe z Funduszu Europejskiego?

Zanim przejdziemy do bardziej skomplikowanych zagadnień zacznijmy od tego, kto w ogóle może ubiegać się o przyznanie dotacji. Unia Europejska bardzo szczegółowo określa katalog osób, którym dotacje przysługują. Są to więc:-kobiety, które wchodzą na rynek pracy bądź wracają na niego po tym, jak urodziły dziecko;-osoby, które nie ukończyły jeszcze dwudziestego piątego roku życia;-osoby niepełnosprawne;-osoby zamieszkujące na terenie gmin wiejskich oraz wiejsko – miejskich;-osoby mieszkające w miastach, które liczą nie więcej niż dwadzieścia pięć tysięcy mieszkańców;-osoby, które pozostają bez pracy powyżej dwunastu miesięcy;-osoby, które ukończyły czterdziesty piąty rok życia.

Trzeba jednak pamiętać, że Unia stosuje szereg obostrzeń. I tak dotacja nie zostanie przyznana, jeśli w ciągu roku przed złożeniem wniosku prowadziliśmy działalność gospodarczą bądź mieliśmy zaległości w opłacaniu składek na ZUS.

Dotacja na rozwój firmy

Unia Europejska przewiduje dotacje na rozwój firmy. Proponuje szereg projektów, które adresowane są do firm działających w różnych sektorach gospodarki. Aby dowiedzieć się, kto w najbliższej okolicy przyjmuje wnioski i koordynuje projekty europejskie, wystarczy skorzystać z Internetu.

Co musi znaleźć się we wniosku?

Jeśli chcemy uzyskać dotację z Funduszu Unijnego, musimy przede wszystkim złożyć stosowny wniosek. Jest to pierwszy krok, bez którego otrzymanie jakiegokolwiek świadczenia jest po prostu niemożliwe. Wniosek otrzymany od instytucji, która zajmuje się danym projektem. Coraz częściej wnioski takie można wypełniać i składać przez Internet, co jest szczególnie istotne dla mieszkańców małych miejscowości i wsi, w których nie ma instytucji przyjmującej wnioski. We wniosku muszą znaleźć się dane wnioskodawcy, a także dokładny opis firmy. Musimy opisać również to, na co chcemy przeznaczyć pieniądze z dotacji.

Jak wypłacane są środki?

Jeśli chodzi o dotacje unijne dla firm i instytucji, to trzeba pamiętać, że środki nigdy nie są wypłacane przez realizacją przedmiotu dofinansowania. Co to oznacza w praktyce? Decydując się na złożenie wniosku, musimy być gotowi na pokrycie tego, co ma być dofinansowane. Środki zostaną bowiem wypłacone dopiero po zrealizowaniu zadań i przedstawieniu stosownych dokumentów. W niektórych przypadkach możliwe jest uzyskanie około 30% kwoty dofinansowania przed realizacją zadania. Nie jest to jednak możliwe zawsze. Fundusze Unijne cieszą się ogromną popularnością. To z pochodzących z nich środków realizowane są rozmaite kursy, szkolenia. To również one pozwalają na rozwój firm czy wykonywanie różnego rodzaju inwestycji. Bez wątpienia więc Unia Europejska to ogromna szansa, którą Polska doskonale wykorzystuje.

Kategorie
Finanse
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

*

*

Podobne wpisy