Gdzie kupić złoto?

Zakup złota to doskonały sposób na dywersyfikację portfela inwestycyjnego.  Złoto jest odporne na inflację, pozwala przechować wartość majątku w niepewnych czasach i uchronić go tym samym od zawirowań na...

Zakup złota to doskonały sposób na dywersyfikację portfela inwestycyjnego.  Złoto jest odporne na inflację, pozwala przechować wartość majątku w niepewnych czasach i uchronić go tym samym od zawirowań na światowych giełdach. Ważne jest jednak to, by inwestować w złoto w odpowiedniej formie i kupować je w zaufanych miejscach. Nierozsądna decyzja może bowiem zamiast dywersyfikacji i zabezpieczenia portfela, przyczynić się do niemałych strat.

Formy inwestycji w złoto

Inwestować w złoto można na kilka różnych sposobów. Mowa zarówno o inwestycjach materialnych jak i niematerialnych. Zdecydowanie najbezpieczniejszą i najpewniejszą formę inwestycji stanowi zakup kruszcu w fizycznej postaci – sztabki, monety bądź biżuterii. O ile sztabki i monety wykonane są zwykle ze złota najwyższej próby , o tyle w przypadku biżuterii jest to zwykle kruszec zmieszany z innymi metalami, przez co biżuteria nie stanowi najlepszej formy inwestycji. Wyjątek stanowi biżuteria kolekcjonerska, której wartość wynika nie tylko z masy kruszcu użytego do jej produkcji, ale również kunsztu jubilera i historii.

Do niematerialnych form inwestycji w złoto zalicza się z kolei:

  • certyfikaty inwestycyjne;
  • fundusze inwestujące w złoto / odzwierciedlające kurs złota (ETF);
  • akcje spółek związanych z rynkiem złota;
  • lokaty strukturyzowane;
  • instrumenty pochodne.

Możliwości jest zatem niemało, a wyborze optymalnej formy inwestycji każdy inwestor powinien zdecydować osobiście, biorąc pod uwagę swoje oczekiwania i skłonność do ryzyka.

Czynniki przemawiające na korzyść inwestycji w złoto

Jednym z najważniejszych powodów włączania złota do portfela inwestycyjnego jest chęć jego dywersyfikacji. Szlachetny kruszec ze względu na swoje właściwości, odporność na inflację i odwrotną korelację z wieloma tradycyjnymi aktywami finansowymi, stanowi doskonały sposób na obniżenie poziomu ryzyka.

Szlachetny kruszec nie tylko pozwala redukować ryzyko inwestycji, ale również daje spore szanse na niemałe zyski. Złoto występuje w przyrodzie w ograniczonej ilości. Jego zasoby systematycznie się kurczą, a wydobycie staje się coraz bardziej kosztowne. Nie bez znaczenia są również rosnące koszty pracy, a także stale zwiększające się zapotrzebowanie rynku. Złotem interesują się bowiem nie tylko jubilerzy i inwestorzy prywatni, którzy upatrują w nim doskonałej inwestycji, ale również banki centralne oraz nowoczesny przemysł. Rosnący popyt na szlachetny kruszec przy ograniczonej podaży pozwala wnioskować, że cena złota w długiej perspektywie czasu będzie rosnąć.

Gdzie kupić złoto, by nie stracić?

Zakup złota, bez względu na jego masę, wiąże się ze stosunkowo niemałym wydatkiem. Sztabka złota o masie zaledwie pięciu gram to koszt około 1 000 złotych. Klasyczna sztabka o masie jednego kilograma to z kolei wydatek w granicach 170 000 złotych (przy obecnych cenach). Mając na uwadze powyższe, warto decydować się na zakup szlachetnego kruszcu u sprawdzonych pośredników bądź producentów. Zakup złota w podejrzanie niskiej cenie może stać się powodem dużego rozczarowania i niemałych strat. Może się bowiem okazać, że zakupiony produkt nie jest pełnowartościowy – np. zmieszany z innymi metalami. Realizacja takiego scenariusza jest bardzo prawdopodobna, gdyż w dniu dzisiejszym złoto można kupić w wielu punktach sprzedaży. By uniknąć niepotrzebnego ryzyka, warto decydować się na zakup kruszcu wyłącznie u autoryzowanych dystrybutorów bądź producentów – np. Mennicy Polskiej.

Więcej: https://www.mennica.com.pl/produkty-inwestycyjne/poradnik-inwestora-szczegoly?news_id=1500305-gdzie-kupic-zloto.

Inwestorzy zainteresowani niematerialną inwestycją w złoto, powinni w pierwszej kolejności zapoznać się z ofertami swoich banków. Wiele z nich oferuje produkty strukturalne oparte na kursie złota bądź certyfikaty inwestycyjne. Do inwestowania w akcje spółek inwestujących w złoto czy fundusze inwestycyjne konieczne jest z kolei posiadanie konta maklerskiego, co również generuje pewne koszty. Co więcej, inwestycja tego typu charakteryzuje się znacznie wyższym ryzykiem, wymaga posiadania niemałej wiedzy z zakresu rynków finansowych i produktów inwestycyjnych. Warto zatem dobrze przemyśleć wszelkie za i przeciw wszystkich dostępnych sposobów inwestowania w złoto i na takiej podstawie wybrać ten optymalny.

Kategorie
Inwestowanie
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

*

*

Podobne wpisy