Inwestycje w złoto – czy warto na nie postawić?

Unikalne właściwości fizyczne, rezerwowy kapitał banków centralnych, waluta akceptowana w każdym zakątku świata, inwestycja bez ryzyka niewypłacalności czy bankructwa – to tylko niektóre powody, dla których złoto jest uznawane...

Unikalne właściwości fizyczne, rezerwowy kapitał banków centralnych, waluta akceptowana w każdym zakątku świata, inwestycja bez ryzyka niewypłacalności czy bankructwa – to tylko niektóre powody, dla których złoto jest uznawane za pewną i bezpieczną lokatę kapitału. Pytanie tylko, kiedy i dla kogo inwestowanie w złoto może być faktycznie opłacalne?

W ostatnich latach, czyli w czasie względnie stabilnej sytuacji politycznej oraz wzrostów na rynkach akcji, złoto nie należało do najpopularniejszych rodzajów inwestycji. Inwestorzy, którzy kupowali ten surowiec w październiku 2011 r., gdy kurs osiągnął poziom 1800 dolarów i bił historyczne szczyty, mimo upływu blisko 7 lat nadal znajdują się pod kreską. Warto jednak odnotować, że lata 2009-2011 były okresem silnych spekulacyjnych wzrostów na rynku złota, które wywindowały jego cenę z około 900 do właśnie 1800 dolarów – nadejście poważniejszej, wielomiesięcznej korekty było więc tylko kwestią czasu. Biorąc pod uwagę długi termin, złoto nadal porusza się w mocnym, stabilnym trendzie wzrostowym. Jakie płyną z tego wniosku dla inwestorów?

Inwestowanie w złoto – ryzykowne zwłaszcza w krótkim i średnim terminie

Dane historyczne pokazują, że inwestowanie w złoto z myślą o krótkim i średnim terminie może przynieść bardzo różne rezultaty. Jak widać, w skali roku wahania jego wartości mogą sięgać nawet kilkudziesięciu procent. Należy jednak zauważyć, że te większe ruchy korekcyjne cen złota pojawiają się najczęściej w następstwie wcześniejszych, długoterminowych silnych wzrostów bądź spadków. Natomiast w trakcie codziennych notowań, kurs surowca zachowuje się względnie stabilnie i podlega wahaniom najczęściej nie większym niż 1-2 proc. W praktyce więc, jeśli chodzi o perspektywę krótko- i średnioterminową, to podejmując decyzję o ewentualnym otwarciu bądź zamknięciu inwestycji w złoto, należy opierać się na analizie technicznej i/lub fundamentalnej. Obowiązują tu zatem te same schematy analityczne, co w przypadku akcji, walut, funduszy inwestycyjnych czy pozostałych surowców.

Inwestycja dobra na lata

Inwestowanie w złoto sprawdza się przede wszystkim w kontekście długiego horyzontu czasowego. Praktyka pokazuje, że stanowi ono dobre rozwiązanie dla inwestorów, którzy budują swoje portfele z myślą o latach, a nie o jednym sezonie i korzystaniu z nagłych skoków cen. Siłę tego surowca widać zwłaszcza wówczas, gdy inwestorzy zaczynają obawiać się końca hossy na rynkach akcji i obligacji. Na wysokie wzrosty cen złota można więc liczyć w czasie zawirowań na rynkach giełdowych, kryzysu gospodarczego, czy niestabilnej sytuacji politycznej – miały one miejsce na przykład w okresie wojny domowej w Libii, interwencji rosyjskiej na Krymie, czy wojny w Syrii.

Czy w najbliższych latach ceny złota będą rosły?

Złoto to instrument dla ostrożnych i cierpliwych, który dobrze jest analizować w skali lat, a nie dni czy tygodni. Jeszcze w 2000 roku średnioroczny kurs złota wynosił około 280 dolarów, natomiast w roku 2017 – nieco ponad 1250 dolarów. Daje to blisko 5-krotny wzrost, i to mimo wspomnianego silnego odreagowania po wieloletniej hossie. Obecnie, ceny tego kruszcu są uznawane za niskie i okazyjne, a na dodatek można zaobserwować koncentrację kapitału spekulacyjnego wokół innych klas aktywów, przede wszystkim akcji. Ta ostatnia kwestia przez wielu ekspertów rynkowych postrzegana jest jako zapowiedź zmiany trendu i zbliżającego się dużego napływu kapitału na rynek surowców, w tym również złota.

W relacji do amerykańskiego indeksu S&P500, który w latach 2011-2018 zdążył podwoić swoją wartość, złoto – podobnie zresztą jak inne surowce – jest bardzo tanie. Wszystko to sprawia, że najbliższe lata mogą stanowić dobry czas do wejścia na rynek złota z myślą o długim horyzoncie inwestycyjnym.

Inwestowanie w złoto z pomocą funduszy

W złoto można z powodzeniem inwestować na wiele różnych sposobów. Dla osób zainteresowanych inwestycją o wysokiej płynności, której efekty można z łatwością kontrolować, dobrym wyborem będzie zakup udziałów w złotowych funduszach inwestycyjnych. Takie fundusze nie lokują aktywów w złocie fizycznym, lecz w akcjach spółek, których działalność powiązana jest z tym kruszcem, a także w funduszach zagranicznych wykorzystujących instrumenty pochodne oparte na złocie. Ich wybór jest o tyle korzystny, że fundusze pozwalają zarabiać na wzrostach cen surowca, a przy tym są zarządzane przez profesjonalistów. Dostępne w Polsce fundusze złotowe można łatwo znaleźć i porównać za pośrednictwem wyszukiwarki db Navi – https://fundusze.deutschebank.pl.

 

Artykuł sponsorowany.

Kategorie
Inwestowanie
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

*

*

Podobne wpisy