Konto młodzieżowe Alior BPH i w innych bankach – co warto wiedzieć?

Najczęściej o założeniu konta bankowego myśli się w okolicach ukończenia 18. roku życia. Konto zdecydowanie przydaje się w starcie w dorosłość. Jednak współcześnie granica owego startu dorosłego życia przesuwa...

Najczęściej o założeniu konta bankowego myśli się w okolicach ukończenia 18. roku życia. Konto zdecydowanie przydaje się w starcie w dorosłość. Jednak współcześnie granica owego startu dorosłego życia przesuwa się w dół, bo coraz młodsze dzieci usamodzielniają się, robią same zakupy czy dokonują przelewów. Warto pomyśleć o założeniu konta młodzieżowego, by ułatwić im zarządzanie finansami. Jak wygląda założenie konta dla młodzieży niepełnoletniej? Co mogą robić za pomocą konta? Czym się kierować wybierając dany bank?

Korzyści posiadania konta młodzieżowego

Konto młodzieżowe pozwoli nastolatkom nie tylko robić zakupy czy przelewać środki, ale może też nauczyć ich oszczędzania. Za pomocą konta można dokonać następujących operacji:

– Otrzymywania przelewów. Rodzice mogą przelać kieszonkowe na konto młodzieżowe dziecka, bez konieczności wypłacania gotówki i dawania jej do ręki. To wygodniejsza i bezpieczniejsza forma. Także znajomi czy koledzy ze szkoły mogą przelewać środki na konto, jeśli np. oddają drobne za wspólne jedzenie czy zakupy. Aby osoby mogły wpłacić pieniądze na konto muszą znać jego numer – chyba że korzystają z opcji Blik, to wtedy przelewy są prostsze i szybsze.

– Wykonywanie przelewów. Z konta młodzieżowego można wykonać przelew, aby zapłacić za rachunki np. abonament za telefon czy zajęcia dodatkowe. Jest też możliwość przelania środków kolegom, o ile mają oni konto bankowe.

– Płatność online za zakupy. Z konta młodzieżowego można płacić za zakupy online poprzez kartę płatniczą przypisaną do konta czy bramkę płatniczą albo za pomocą BLIK, jeśli jest taka opcja. Robienie zakupów online i płatności nimi za pomocą konta bankowego to najszybszy sposób i najłatwiejszy. Niemal wszystkie sklepy internetowe oraz portale aukcyjne, np. Allegro, przewidują taką opcję płatności.

– Płatność w sklepach stacjonarnych. Kartą można płacić za zakupy czy usługi w sklepach stacjonarnych, bez potrzeby noszenia gotówki. Można też wypłacać środki z bankomatu, by płacić za usługi gotówką w punktach stacjonarnych, które nie mają możliwości płatności kartą.

– Korzystanie z BLIK. Jeśli założy się konto w jednym z banków zrzeszonych w systemie BLIK, to zyska się możliwość na wykonywanie łatwych i szybkich przelewów mobilnych. BLIK jest darmowy, pozwala płacić online, płacić w sklepach czy wypłacać środki z bankomatu, a większość transakcji jest bez prowizji. BLIK pozwala zostawić karty bankowe w domu, co jest bezpieczniejsze i nie naraża nastolatka na ryzyko kradzieży czy skimming karty (zeskanowania paska magnetycznego). Banki zrzeszone w BLIK to: Alior (BPH zostało przez ten bank przejęte), mBank, Santander Bank Polska, Bank Millenium, ING Bank Śląski, Getin Bank, Credit Agricole, Raiffeisen Polbank, Bank Pekao SA, T-mobile Usługi Bankowe, Orange Finanse, BGŻ BNP Paribas, PKO BP.

Zalety posiadania konta młodzieżowego

Co daje posiadanie konta młodzieżowego? Zalety takiego konta dla młodzieży, ale i dla ich rodziców czy opiekunów to:

– Wygoda. Do środków na koncie jest łatwy dostęp, a płatności to bułka z masłem. Nie ma problemu z tym, że ma się w portfelu za mało gotówki, a bankomat daleko. Liczba punktów stacjonarnych przyjmujących płatności kartą jest naprawdę ogromna i można w ten sposób płacić za różnego rodzaju zakupy czy usługi.

– Stały dostęp do pieniędzy. Dzięki posiadaniu konta ma się stały wgląd w stan konta, można też wykonywać przelewy online w każdym momencie czy płacić mobilnie. Wystarczy mieć laptop z dostępem do Internetu czy smartfon z aplikacją banku. Jeśli dziecko zapomni zapłacić za szkolną wycieczkę, wystarczy mu kilka kliknięć by uregulować rachunek, nawet w ostatniej chwili przed wyjazdem.

– Bezpieczeństwo. Noszenie gotówki, zwłaszcza przez niepełnoletnich, niesie ze sobą ryzyko. Dzieci mogą zgubić pieniądze lub narazić się na kradzież, niechcący pokazując, że mają przy sobie gotówkę. Lepiej przelewać kieszonkowe na konto, do którego dostęp chroniony jest hasłem czy PIN-em. Młodzież będzie miała środki na drobne zakupy, opłatę za dodatkowe lekcje, szkolne wycieczki czy zakup karty do telefonu, ale nie będzie zmuszona nosić ze sobą gotówki.

– Szybkość transakcji. Dzięki aplikacjom mobilnym czy internetowym szybko można dokonać przelewów – oddać dług koledze z klasy, zapłacić za zajęcia, kupić sobie nowy drobiazg na Allegro.

– Wykształcenie umiejętności zarządzania środkami. Łatwiej nauczyć dziecko zarządzania środkami, gdy wyraźnie widzi, ile i na co wydaje i jakie ma przychody, np. z kieszonkowego. Mając gotówkę, trudniej jest kontrolować finanse. Aplikacje mobilne czy internetowe banków pozwalają dziś sprawdzać na bieżąco, na co wydawane są środki. Można sprawdzać wyciągi z konta i analizować wydatki, dzięki czemu dziecko nauczy się, że wszystko ma swoją cenę, a pieniądze łatwo wydać, trudniej jednak zarobić.

– Możliwość oszczędzania. Oszczędzanie do skarbonki czy skarpety w pewnym wieku już nie przystoi, a do tego narażą oszczędności na stratę wartości wskutek inflacji. Nastolatki powinny uczyć się oszczędzać dzięki kontu oszczędnościowemu lub korzystając z automatycznego systemu oszczędzania. Mogą samodzielnie decydować, ile odłożą z kieszonkowego na konto oszczędnościowe i na co będą zbierać środki. Konto oszczędnościowe jest minimalnie oprocentowane, co pozwala chronić wartość oszczędności przed inflacją. Inną opcją jest oszczędzanie z automatycznym systemem oferowanym przez banki – danego dnia miesiąca bank pobiera ustalaną kwotę albo zabiera procent z danego przelewu czy wypłaty z konta lub zaokrągla kwotę każdej transakcji i pobiera końcówki. Te sumy są odkładane na konkretny cel, który jest określony czasowo i ograniczony limitem zbieranej sumy. Przykładowo, nastolatek postanawia w pół roku odłożyć 200 złotych – aplikacja mobilna czy internetowa banku podpowiada, ile musi odłożyć z konta co miesiąc, a do tego, jaką dodatkową opcję oszczędzania dobrać, aby wedle szacunków uzbierać w tym czasie wymarzoną sumę. Uczy to konsekwencji i systematyczności w oszczędzaniu.

Wybór konta młodzieżowego

Praktycznie każdy bank ma w ofercie konto młodzieżowe – dostępne są one od 13. roku życia, często do 18. roku życia lub 24. albo 26. roku życia. Na co zwracać uwagę przy wyborze konta młodzieżowego? Przede wszystkim na opłaty. Czy konto jest darmowe? Czy są opłaty za przelewy, wypłaty z bankomatu, wpłaty, korzystanie z karty itd.? Tabela opłat i oferta konta powinna być jasna i przejrzysta, tak by nie było wątpliwości, kiedy i za co trzeba będzie płacić. Koniecznie bank musi też proponować dostęp do aplikacji mobilnej i internetowej oraz mieć szeroką sieć bankomatów lub umowy partnerskie z popularnymi sieciami zewnętrznymi jak Euronet czy PlanetCash. Niektóre banki mają dodatkowe bonusy, np. system rabatów, promocje czy oferty specjalne dla klientów.

Jak założyć konto młodzieżowe?

Konto młodzieżowe założyć można w siedzibie banku lub online. Niepełnoletnia osoba do założenia konta potrzebuje zgody rodzica czy opiekuna prawnego, który podpisuje dokumentu i pisemnie zgadza się, by jej podopieczny zawarł umowę. Jeśli wniosek wypełniany jest online, to podczas wizyty kuriera z dokumentami musi być obecny opiekun prawny, bo pod jego obecnością może tylko dojść do podpisania umowy. Poza zgodą rodzica wymagany jest dokument np. paszport, legitymacja szkolna, tymczasowy dowód osobisty i dane osobiste w postaci PESEL-u, adresu zamieszkania, zameldowania, dane kontaktowe oraz osobowe.

Alior BPH: konto młodzieżowe

Alior Bank dokonał fuzji z BPH, tym samym konto młodzieżowe BPH zamieniło się w Alior BPH konto internetowe – poczytaj o tym więcej na http://kontomlodziezowe.com/fuzja-alior-banku-z-bph-zmiany-dla-bylych-klientow-bph/. Jest ono dostępne dla osób od 13. roku życia, ale tylko pod warunkiem założenia go w oddziale banku. Aby założyć konto online, trzeba mieć 18 lat. Otwarcie konta, prowadzenie go, przelewy zewnętrzne, wydanie kart są darmowe. Miesięcznie za kartę płaci się 6 złotych, chyba że wyda się co najmniej 300 zł w miesiącu, wtedy opłata nie obowiązuje. Wypłata z bankomatów kosztuje 5 zł, ale z BLIKIEM jest darmowa. Poza BLIK, konto jest sprzężone też z Google Pay oraz Apple Pay.

Źródła:

– http://kontomlodziezowe.com/co-jest-potrzebne-zeby-zalozyc-konto-dla-mlodziezy-w-banku/

– http://kontomlodziezowe.com/do-czego-jest-potrzebne-konto-bankowe/

Kategorie
Finanse
5 komentarzy
 • mONIKA45
  5 lipca 2019 at 10:43
  Zostaw komentarz

  Odkąd założyłam 16-letniej córce konto młodzieżowe w Alior BPH, zupełnie zmieniło się jej podejście do pieniędzy. Stała się bardziej odpowiedzialna, nawet udaje jej się oszczędzać drobne kwoty z kieszonkowego i wakacyjnych prac. W dzisiejszych czasach to świetny sposób na nauczenie dorastającego dziecka korzystania z własnych pieniędzy, a przy okazji z usług bankowych, co przyda mu się w przyszłości.

 • danuta
  5 lipca 2019 at 12:40
  Zostaw komentarz

  Konto młodzieżowe super sprawa, wreszcie w moim domu skończyły się awantury o pieniądze i kieszonkowe. 😀 Syn może sam zarządzać swoimi pieniędzmi, oszczędzać i kontrolować wydatki. Jestem bardzo zadowolona, że się na nie zdecydowaliśmy.”

 • Maciek
  15 lipca 2019 at 16:25
  Zostaw komentarz

  Mam konto młodzieżowe w Alior BPH, bo prowadzenie go jest darmowe. Jedyny koszt to opłata za kartę 6 zł, chyba że zapłacę nią minimum 300 złotych w miesiącu, ale to nie problem, bo zawsze dogaduję się z rodzicami, żeby jedne duże zakupy były robione z mojej karty. Wtedy nie ma opłaty. Ogólnie bardzo polecam konto każdemu, kto chce oszczędzać, ale ma z tym problem.

 • Anna
  19 lipca 2019 at 13:29
  Zostaw komentarz

  Konto młodzieżowe fajna opcja, ale co z opłatami, jeśli nie ma regularnych wpływów na określoną kwotę? Moim zdaniem opłat być nie powinno, bo młodzież chodząca do szkoły często nie ma płynności finansowej co miesiąc, zwłaszcza na takie kwoty, o jakich tu mowa, czyli 300 złotych miesięcznie…

 • Kamil
  23 lipca 2019 at 21:09
  Zostaw komentarz

  Konto młodzieżowe w Alior Banku jest super! Wreszcie mogę sam opłacać swoje rachunki, bez tłumaczenia się rodzicom, na co wydaję kieszonkowe. Polecam każdemu gimnazjaliście!

 • Zostaw komentarz

  *

  *

  Podobne wpisy