Leasing urządzeń medycznych – na co zwrócić uwagę?

Polska służba zdrowia wciąż nie zaspokaja w pełni potrzeb pacjentów, dlatego otwarcie gabinetu lekarskiego, przychodni czy kliniki jest świetnym pomysłem na biznes. Taka inwestycja wymaga jednak sporych nakładów finansowych....

Polska służba zdrowia wciąż nie zaspokaja w pełni potrzeb pacjentów, dlatego otwarcie gabinetu lekarskiego, przychodni czy kliniki jest świetnym pomysłem na biznes. Taka inwestycja wymaga jednak sporych nakładów finansowych. Właśnie dlatego dużym powodzeniem cieszy się leasing urządzeń medycznych, który pozwala wyposażyć gabinet w niezbędny sprzęt bez angażowania środków własnych. Ofertę takiego finansowania ma dzisiaj wiele instytucji finansowych – warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas wyboru jednej z nich.

Na czym dokładnie polega leasing?

Leasing jest formą finansowania środków trwałych, która jest alternatywą dla kredytu. Oba rozwiązania przeznaczone są dla firm, które nie mogą lub nie chcą kupować potrzebnych urządzeń za gotówkę. W przypadku leasingu firma korzystająca z tej usługi (leasingobiorca) otrzymuje w użytkowanie określony sprzęt od leasingodawcy i z tego tytułu płaci mu co miesiąc tzw. raty leasingowe. Po zakończeniu umowy przedmiot może być wykupiony przez korzystającego na własność, bądź zwrócony (zależy to od rodzaju leasingu i warunków umowy).

Leasing urządzeń medycznych pozwala sfinansować w zasadzie każdy rodzaj specjalistycznego wyposażenia – począwszy od typowych akcesoriów w gabinecie dentystycznym, poprzez sprzęt laboratoryjny, na zaawansowanych tomografach skończywszy.

Wybór rodzaju leasingu a korzyści podatkowe dla branży medycznej

Ważną zaletą leasingu, dzięki której wybiera go tak wiele firm, są korzyści podatkowe. Te jednak różnią się w zależności do rodzaju leasingu i mają szczególne znaczenie dla przedstawicieli branży medycznej. Klienci do wyboru mają dwie opcje finansowania – leasing operacyjny i finansowy.

Leasing operacyjny

W przypadku leasingu operacyjnego przez cały okres trwania umowy leasingobiorca otrzymuje co miesiąc faktury VAT, które w całości może wliczyć w koszty uzyskania przychodów, a podatek VAT w wysokości 23% odprowadzać również każdego miesiąca. Nie może jednak robić odpisów amortyzacyjnych, ponieważ w tej wersji urządzenie medyczne jest jedynie użyczane, czyli pozostaje w majątku leasingodawcy. Dopiero po zakończeniu umowy istnieje możliwość jego wykupienia na własność, choć można go równie dobrze zwrócić i podpisać umowę na nowy sprzęt.

Leasing finansowy

W przypadku leasingu finansowego oddane w użytkowanie urządzenie medyczne staje się składnikiem aktywów leasingobiorcy, który w związku z tym może dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Oprócz tego w koszty uzyskania przychodów może wliczać część odsetkową raty leasingowej oraz koszty użytkowania (np. ubezpieczenie). W tej wersji leasingu można również zastosować niższą stawkę VAT w wysokości 8%, czyli dokładnie taką, jaką stosuje się do sprzętu medycznego. Pełną wartość podatku VAT należy jednak odprowadzić na początku umowy.

Większość lekarzy prowadzi swoje gabinety w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej i nie rozlicza w ogóle podatku VAT – dla nich bardziej ekonomiczny (po prostu tańszy) okazuje się leasing finansowy ze stawką 8%. Dla większych jednostek bardziej opłacalny może być natomiast leasing operacyjny. Przed ostatecznym wyborem warto więc dokładnie sprawdzić, czy oferuje on najkorzystniejszy rodzaj leasingu.

Leasing dla lekarzy – co jeszcze jest ważne?

Wybierając ofertę leasingu sprzętu medycznego, warto wziąć pod uwagę nie tylko kwestie podatkowe. Ważne są także następujące warunki:

  • czas trwania umowy – standardowo wynosi on od 6 do 60 miesięcy, jednak zdarzają się oferty do 72 lub nawet 84 miesięcy,
  • wysokość udziału własnego (opłaty wstępnej) – najczęściej wynosi ona 10-20%, można jednak znaleźć oferty już od 1%,
  • ubezpieczenie – dobrze jest, gdy leasingodawca proponuje w pakiecie korzystne ubezpieczenie GAP sprzętu medycznego, które chroni leasingobiorcę przed stratami finansowymi w przypadku np. kradzieży urządzenia lub jego zniszczenia,
  • warunki finansowe – wybierając ofertę, warto porównać wysokość oprocentowania oraz jego rodzaj (stałe czy zmienne).

Dla większości przedstawicieli branży medycznej kluczową kwestią jest sama procedura załatwiania formalności. Warto więc wiedzieć, że coraz częściej spotkać się można z procedurą uproszczoną, która oznacza, że uzyskanie finansowania możliwe jest wyłącznie po przedstawieniu dokumentów rejestrowych firmy oraz podaniu pozostałych informacji w formie oświadczenia. Takie procedury obowiązują na przykład w banku Santander, gdzie przy ubieganiu się o leasing urządzeń medycznych nie trzeba przedstawiać żadnych dokumentów finansowych czy też zaświadczeń z US i ZUS, a decyzję o przyznaniu finansowania można uzyskać jeszcze tego samego dnia. Na leasing mogą sobie więc pozwolić nawet niewielkie i nowo otwarte gabinety lekarskie, które dzięki temu mogą oferować swoim pacjentom najwyższy standard usług.

Kategorie
Inwestowanie
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

*

*

Podobne wpisy