Rachunek firmowy – dlaczego warto i który wybrać?

Każdy przedsiębiorca powinien posiadać co najmniej dwa rachunki bankowe – jeden do celów prywatnych i jeden do celów służbowych. Praktyka pokazuje, że wiele korzyści przynosi zarówno oddzielenie finansów domowych...

Każdy przedsiębiorca powinien posiadać co najmniej dwa rachunki bankowe – jeden do celów prywatnych i jeden do celów służbowych. Praktyka pokazuje, że wiele korzyści przynosi zarówno oddzielenie finansów domowych od firmowych, jak i samo użytkowanie konta stworzonego specjalnie z myślą o przedsiębiorcach. Sprawdź, co to za korzyści i jak wybrać najlepszy dla siebie rachunek biznesowy.

Przedsiębiorca, o wybór dobrego rachunku firmowego, tzn. dobrze dopasowanego do jego faktycznych potrzeb i oczekiwań, powinien zadbać już na początku przygody z prowadzeniem biznesu. Późniejsza zmiana konta jest nieco uciążliwa, ponieważ wiąże się z koniecznością dokonania aktualizacji wpisu w CEIDG czy druków firmowych. Co trzeba wiedzieć, by taka zmiana nie była potrzebna i od razu wybrać odpowiednie konto?

Dlaczego warto założyć dodatkowy rachunek biznesowy?

Rozróżnienie finansów prywatnych od firmowych to łatwiejsze kontrolowanie budżetu firmowego oraz domowego, planowanie wydatków i inwestycji, oszczędzanie, a także prowadzenie księgowości. Jeśli chodzi o tę ostatnią kwestię, to dodatkowy rachunek biznesowy będzie dużym ułatwieniem szczególnie, gdy przedsiębiorca uzyskuje jeszcze dochody z innych źródeł.

Posiadanie takiego konta jest też dużym atutem w momencie ubiegania się o kredyt firmowy. Wówczas można mieć bowiem pewność, że oceniając zdolność kredytową bank weźmie pod uwagę wyłącznie wydatki związane z prowadzoną działalnością.

Inne zalety rachunków firmowych

Zakładając rachunek firmowy można sobie zagwarantować dostęp do licznych, przydatnych dla przedsiębiorców, udogodnień. Standardem jest możliwość korzystania z bezpłatnych przelewów do US i ZUS, czy też – stworzonych specjalnie z myślą o potrzebach firm – lokat terminowych, produktów kredytowych oraz biznesowych kart płatniczych. Dobre konto będzie też zintegrowane z usługami księgowości online, a przy tym umożliwi szybkie generowanie i wystawianie faktur elektronicznych. Warto przy tym dodać, że część banków oferuje jednocześnie kilka rodzajów rachunków biznesowych, które uwzględniają potrzeby i oczekiwania różnych grup przedsiębiorców. Pojawiają się w nich oferty kierowane konkretnie do samozatrudnionych, spółek, firm prowadzących pełną księgowość, itp. Każdy, kto prowadzi własną działalność nie będzie miał więc problemu ze znalezieniem odpowiedniej dla siebie oferty rachunku.

Na co zwrócić uwagę by wybrać dobry rachunek biznesowy?

Funkcjonalność i koszty to dwa najistotniejsze elementy oferty rachunku biznesowego. Wybierając konto dla swojej firmy należy zatem szukać takiego produktu, który zapewni możliwie jak najwięcej korzyści, w możliwie jak najniższej cenie. Podstawą jest zapoznanie się z kosztami prowadzenia rachunku i użytkowania karty płatniczej oraz opłatami za najważniejsze – z punktu widzenia firmy – operacje bankowe, np. wypłaty z bankomatu, przelewy krajowe, przelewy międzynarodowe, itp. Dobrze jest również od razu zwrócić uwagę na atrakcyjność oferty w zakresie produktów kredytowych i oszczędnościowych.

Warto też sprawdzić, czy bank daje możliwość korzystania z promocji i zniżek na przydatne dla firmy usługi i produkty (np. rachunek dbNET Biznes Deutsche Bank – https://www.deutschebank.pl/klienci-biznesowi/rachunki-i-rozliczenia/rachunek-dbnet-biznes.html – zapewnia rabaty na przeloty, wybrane usługi księgowe, promocję firmy online czy dostęp do specjalistycznego serwisu prawnego). Zaletą będzie też bezpłatny pakiet ubezpieczeń dodawanych do konta. Ochrona na wypadek utraty bądź zniszczenia mienia, prywatna opieka medyczna, a także usługa concierge, która ułatwia funkcjonowanie zarówno w obszarze zawodowym jak i prywatnym, to udogodnienia, które doceni niejeden przedsiębiorca.

 

Artykuł sponsorowany.

Kategorie
Biznes
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

*

*

Podobne wpisy