Wszystko, co musisz wiedzieć o zatrzymanych zębach mądrości

Zęby mądrości, znane również jako trzecie trzonowce, są ostatnimi zębami, które rosną. Znajdują się one na końcu górnych i dolnych dziąseł, z tyłu jamy ustnej. Większość ludzi ma cztery...

Zęby mądrości, znane również jako trzecie trzonowce, są ostatnimi zębami, które rosną. Znajdują się one na końcu górnych i dolnych dziąseł, z tyłu jamy ustnej.

Większość ludzi ma cztery zęby mądrości, ale to może się różnić jedni mogą nie mieć żadnych, a w rzadkich przypadkach, osoba może mieć więcej niż cztery.

Zęby mądrości pojawiają się zazwyczaj w późnym okresie dojrzewania lub we wczesnej fazie dorosłości, w wieku od 17 do 25 lat.

Co to są zatrzymane zęby mądrości?

W ludzkich ustach zazwyczaj nie ma miejsca na 32 zęby, w tym cztery zęby mądrości, więc jeśli zęby mądrości przejdą, mogą powodować stłoczenie, infekcje, ból ucha i obrzęk.

Zęby mądrości, które nie mają wystarczająco dużo miejsca do prawidłowego wzrostu, nazywane są zatrzymanymi zębami mądrości.

W rezultacie mogą one rosnąć w złym kierunku, wychodząc na bok, pod złym kątem lub tylko częściowo. Może to mieć wpływ na pobliskie zęby.

Może pojawić się ból, a pozostałe zęby mogą zostać uszkodzone.

Nawet jeśli nie dojdzie do widocznych uszkodzeń, zęby mogą stać się bardziej podatne na choroby. Jeśli ząb pozostaje tuż pod dziąsłem, co nazywane jest uszkodzeniem tkanek, bakterie mogą się gromadzić. Może to prowadzić do infekcji.

Dla wielu osób zęby mądrości w końcu dorosną i ustabilizują się, i nie będą musiały być usuwane tak długo, jak osoba praktykuje dobrą higienę jamy ustnej.

Jednakże, zęby mądrości mogą wymagać usunięcia, jeśli:

 • Jest ból, obrzęk, ciśnienie i dyskomfort.
 • Jeśli jest oczywiste, że zęby nie będą miały miejsca na wzrost lub że spowodują one uszkodzenia pobliskich zębów
 • Zęby są częściowo wybite i obumarłe, przez co trudniej jest do nich dotrzeć w celu oczyszczenia.

Czy wszystkie zęby mądrości potrzebują ekstrakcji?

W przeszłości zęby mądrości były regularnie usuwane, niezależnie od tego, czy był jakiś problem, czy też nie. Obecnie jest to mniej powszechne w wielu krajach, ale np. w Stanach Zjednoczonych około 5 milionów ludzi rocznie ma usuwane wszystkie swoje zęby mądrości.

W Stanach Zjednoczonych wielu dentystów i chirurgów jamy ustnej uważa, że zęby mądrości, które nie powodują żadnych widocznych problemów, powinny być brane pod uwagę jako środek zapobiegawczy, aby zmniejszyć ryzyko infekcji, chorób dziąseł i próchnicy zębów. Dodają oni, że łatwiej jest wyrwać ząb mądrości od młodszych pacjentów niż od starszych.

W 2007 roku Jay Friedman zakwestionował to w artykule opublikowanym w American Journal of Public Health. Nazwał niepotrzebne usuwanie zębów mądrości „zagrożeniem dla zdrowia publicznego”.

Friedman zwraca uwagę, że każdego roku po usunięciu zęba mądrości traci się 11 milionów dni pacjenta z powodu „standardowego dyskomfortu lub niepełnosprawności”. Ponad 11,000, mówi Friedman, pozostaje z pewnym stopniem paraliżu wargi, policzka lub języka.

Twierdził, że można tego uniknąć, jeśli dentyści mają usuwać zęby tylko wtedy, gdy powodują one problem.

Symptomy

W zależności od tego, jak zęby się przebiją, mogą mieć wpływ na zęby mądrości:

 • Mezioangularne zatrzymanie: Ząb jest ustawiony pod kątem w kierunku przedniej części jamy ustnej.
 • Zatrzymanie pionowe: Ząb nie przebija się przez linię dziąseł
 • Zatrzymanie dystoangularne: Ząb jest ustawiony pod kątem do tylnej części jamy ustnej.
 • Zatrzymanie poziome: Ząb jest pochylony na bok pod kątem 90 stopni i wyrasta na korzenie trzonowca obok niego.

Zatrzymanie zębu mądrości może spowodować szereg problemów.

Przepełnienie i ucisk mogą prowadzić do ogólnego stłoczenia się zębów, a pacjent może potrzebować leczenia ortodontycznego w celu wyprostowania krzywych zębów.

Ząb może urosnąć do woreczka w kości szczęki, który wypełnia się płynem, tworząc torbiel. Cysta może uszkodzić kość szczękową, zęby i nerwy w jej pobliżu.

Rzadko zdarza się, że powstaje guz nienowotworowy. Konieczne może być chirurgiczne usunięcie tkanki i kości.

Drugi trzonowiec, który znajduje się obok zęba mądrości, staje się bardziej podatny na infekcje, jeśli coś na niego naciska.

Nawet jeśli nie ma żadnych objawów, zatrzymane zęby mądrości mogą uszkodzić inne zęby i mogą być bardziej podatne na infekcje.

Infekcja może prowadzić do nieświeżego oddechu, bólu uszu, głowy, dziwnego smaku w ustach, bólu zębów, obrzęku dziąseł, który może być bardziej czerwony niż zwykle, obrzęku szczęki i krwawienia z dziąseł.

Do poważniejszych zakażeń zalicza się zapalenie błony śluzowej języka lub gardła policzków lub zapalenie dziąseł – chorobę dziąseł, która powstaje, gdy płytka nazębna uwalnia toksyny drażniące dziąsła.

Aby złagodzić objawy, pacjenci mogą:

 • Użyć środków przeciwbólowych, połykając je zamiast zostawiając na obolałym zębie.
 • Kilka razy dziennie płukać usta ciepłą wodą i łyżeczką soli: To może zmniejszyć bolesność i stan zapalny
 • Stosować antybakteryjny płyn do płukania ust

Jeśli ból będzie się utrzymywał, należy zwrócić się o pomoc medyczną.

Dentysta może oczyścić zęby i przepisać antybiotyki, ale jeśli problem powróci, zęby mogą wymagać usunięcia.

Więcej informacji o zębach mądrości i usuwaniu zębów na http://jadczyk-stomatolog.pl/

Kategorie
Wiadomości
Brak komentarzy

Zostaw komentarz

*

*

Podobne wpisy

 • Wydruk zdjęć online

  Najlepsze usługi drukowania zdjęć on-line w porównaniu. Często pomijanym krokiem w procesie edycji zdjęć jest drukowanie. Czytaj więcej o wydruku online TUTAJ Dzięki wielu opcjom cyfrowego hostingu i udostępniania,...
 • Dotacje badawczo-rozwojowe: dla kogo?

  Liczba państw członkowskich Unii Europejskiej powiększyła się do 27. Pod względem innowacyjności na tle wszystkich państw Polska wypada dość słabo, plasuje się na jednym z ostatnich miejsc. Większość państw...
 • Kiedy dać pracownikowi podwyżkę?

  Każda firma ma własny system wynagrodzeń. W każdej też podwyżka przyznawana jest pracownikom według bardzo różnych kryteriów. Niewielu jest w Polsce pracodawców, którzy podnoszą wynagrodzenie swoim pracownikom nawet wtedy,...
 • O czym pamiętać organizując biuro?

  Jak powinno zostać wyposażone nowoczesne biuro? Z pewnością niezbędne nam będą drobiazgi takie jak ołówki, segregatory, kalendarze czy organizer na biurko. Musimy też jednak zadbać o ogólne wyposażenie pokojów...